2026-04-10

Saker vi gjort den här veckan som du antagligen inte märkt

Allt syns inte på förstasidan, men en hel del har blivit bättre under huven mellan 6 och 10 april. Här är fem uppdateringar som gör skillnad i vardagen, även om de är lätta att missa.

1) Spiris: färre spökfel vid anslutning och tydligare behörighetsfel

Vi har jobbat med flera delar av Spiris-anslutningen samma vecka. En justering tar bort ett första felmeddelande som kunde visas trots att anslutningen egentligen fungerade efter validering (särskilt tydligt i sandbox/test).

Utöver det visar vi nu tydligare när konto, behörighet eller licens inte räcker i Spiris i stället för att visa otydliga generiska fel. Bland annat hanterar vi scenariot med eEkonomi-access (4011), så att det blir tydligt varför anslutning nekas.

Kort sagt: mindre “det ser trasigt ut”, och snabbare till rätt åtgärd när något faktiskt saknas.

2) Stripe OAuth: utökade läsbehörigheter för mer korrekt bokföring

Vi har utökat Stripe OAuth-behörigheter på läsnivå för att hämta mer komplett underlag till bokföringen. Det omfattar bland annat data kring events, invoices, credit notes, customers, charges, balance transactions och payment intents.

I praktiken gör det skillnad i flera bokföringsflöden, till exempel när invoices finaliseras eller annulleras, vid valutahantering (FX) och när kundunderlag behövs för korrekt uppföljning.

3) Smartdok: nytt fält i leverantörsfaktura-steget

Vi har lagt till ett nytt indatafält, InvoiceNumber, i Smartdok-flödet för leverantörsfakturor. Det kompletterar befintligt ExternalInvoiceNumber och gör det enklare att modellera fakturaflöden utan speciallösningar.

Det är en liten ändring på ytan, men den är viktig för stabila ekonomiflöden där rätt referenser behöver följa med hela vägen.

4) Bättre upplevelse i byggaren: Tagify vid inklistring

Vi har fixat ett fel i Tagify-fält där inklistrad text kunde hamna fel och “råa värden” inte uppdaterades som de skulle. För dig som jobbar mycket med konfigurationsfält betyder det mindre handpåläggning och färre överraskningar i formulär.

5) Fortsatta prestandaförbättringar med lazy loading

Vi fortsätter optimera integrationer som returnerar mycket data. Genom smartare lazy loading behöver inte allt hämtas på en gång, vilket gör att tunga flöden öppnar snabbare och känns mer responsiva direkt. Det här är en sak du antagligen faktiskt kommer att märka i vardagen genom snabbare navigering.

Kort version

Veckan har handlat mycket om kvalitet i detaljerna: tydligare fel i Spiris, bättre datagrund från Stripe OAuth, ett nytt Smartdok-fält och smidigare UI i byggaren. Det syns kanske inte i en stor release-banner, men det märks i vardagen när integrationer ska fungera stabilt.

Har du önskemål på fler “under huven”-förbättringar? Hör av dig så prioriterar vi rätt.

Försäljning

Vill du veta mer, få en offert eller diskutera en lösning? Boka ett möte eller ring direkt.

Izabell Henriksen Alexandros Tatidis